Fintech i digitalna transformacija
Tradicionalni pružatelji financijskih usluga, kao i Fintechs, bankarska čvorišta, Regtechovi i drugi start-upovi svakodnevno unose inovacije na tržište. Još nije poznato hoće li tradicionalne 'banke' postojati za desetak godina. Kako bi iskoristile prednosti digitalizacije i maksimalne usredotočenosti na kupca, etablirane institucije moraju kontinuirano izazivati i iznova osmišljavati svoje poslovne modele. S razumnom prosuđivanjem i jednakom strašću podržavamo i one koji su na snazi i izazove na njihovom putu poremećaja – procesu 'kreativnog uništenja na reguliranim tržištima'.
Revizija, rizik i usklađenost
Jedan od ključnih čimbenika uspjeha u digitalnim financijama je omogućiti slobodno razmišljanje – uz osiguranje strukture i usklađenosti. Pomažemo našim Fintech klijentima da uvijek postignu pravi balans. Naša ponuda usluga pokriva cijeli niz usluga revizije i davanja uvjerenja za bliske banke, stručnjake i potpuno licencirane bankarske operacije.
To uključuje zakonske revizije financijskih izvještaja, IT revizije i druge usluge davanja uvjerenja, kao i certifikate za web, cloud i upravljanje rizicima. Za naše start-up klijente također pružamo vanjske usluge kontrole i računovodstva, kao i outsourcing korporativnih funkcija (usklađenost, interna revizija).
Savjetovanje o rastu Fintech / M&A, prikupljanje sredstava i rizični dug
Uz tradicionalno prikupljanje sredstava i razvoj digitalnih (financijskih) ekosustava, strateški razvoj i spajanja i akvizicije sve više postaju fokus razmatranja Fintecha. Fokus na hrvatsko tržište možda neće donijeti potreban rast u srednjem roku ili bi uspješan B2C pristup mogao imati potencijal za B2B pristup. Osim strateških investitora kao što su banke i osiguravajuća društva, veći i međunarodno orijentirani fintechs sve više stječu i manje konkurente.
Naše specijalizirane usluge u području Fintech Growth Advisory-a kreću se od strateškog i regulatornog savjeta, poslovnog modeliranja (integrirano financijsko planiranje) i vrednovanja poduzeća do sveobuhvatne podrške cjelokupnom procesu transakcije (prikupljanje sredstava, M&A kupovna strana, M&A prodaja, spajanje). To uključuje priču o kapitalu, pitch deck, podučavanje za investitore o pristupu, upravljanje prostorijom s podacima, (dobavljača) dubinsku analizu, kao i podršku u pregovorima o ugovoru. U kontekstu daljnjeg razvoja digitalnih (financijskih) ekosustava, savjetujemo strateška partnerstva, zajedničke pothvate ili prodajne suradnje. Ako je potreban (pothvat) dug, podržavamo strukturiranje kao i pristup odgovarajućih pružatelja dužničkog kapitala. Naše usluge su prilagođene individualnim zahtjevima svakog start-upa. Naša međunarodna mreža omogućuje nam da ciljano pristupimo različitim investitorima i potencijalnim partnerima - bilo da je to npr. iz okruženja rizičnog kapitala, strateških investitora kao što su banke ili osiguravajuća društva, kao i obiteljskih ureda i drugih institucionalnih investitora.
Crypto savjetovanje
Distributed Ledger Technologies (DLT) smatraju se središnjom polugom za daljnji razvoj industrije financijskih usluga. Oni stvaraju mnoštvo novih pristupa za promjenu postojećih poslovnih procesa - a time i poslovnih modela - ili kako bi im se uopće omogućilo da se pojave. Troškovna prednost, transparentnost i povećana učinkovitost ključni su ciljevi. Digitalna imovina uključuje, na primjer, digitalne kriptovalute, uslužne tokene ili čak nezamjenjive tokene (NFT) na nelikvidnoj imovini. Prijave u plaćanju, trgovini, nagodbi/obradi ili upravljanju lancem opskrbe samo su nekoliko nedavnih primjera. Moguće je da će nove digitalne valute srednjoročno do dugoročno zamijeniti tradicionalne fiat valute.
BDO-ovo Crypto savjetovanje podupire analizu utjecaja na postojeći poslovni model, izvodi preporuke za djelovanje i provodi ih. Naš tim stručnjaka također pruža podršku, na primjer, u ciljanoj potrazi za kvalificiranim pružateljima usluga ili suradničkim partnerima za čuvanje digitalne imovine ili za uspostavu odgovarajućeg digitalnog ekosustava, npr. za izdavanje tokena.
Cyber sigurnost
Zaštita elektroničkog poslovanja i osobnih podataka sve je važnija u vezi s digitalnim poslovnim modelima. Valja napomenuti da jedna mjera sigurnosti ne postiže svugdje istu razinu zaštite. Zaštitne mjere moraju se prilagoditi poslovnom modelu i razvijati uz poslovne procese. BDO procjenjuje postojeće aktivnosti upravljanja kibernetičkim rizicima u procjenama zajedno s odabranim predstavnicima banke/tvrtke. Procjena kibernetičkog rizika nije ograničena na tehničke rizike. Također uključuje provjeru dodatnih aktivnosti, posebice kulture kibernetičkog rizika, odabranog internog nadzora (npr. dopuštenja i praćenje u vezi s plaćanjem) i obavljenu obuku o cyber svijesti. Također, procjenjujemo potencijalne scenarije kibernetičkih napada koji mogu predstavljati potencijalni rizik. BDO provodi ono što je poznato kao testovi penetracije kako bi se dobila realna slika o provedenim sigurnosnim mjerama. U ovim testovima simulirani su postojeći vektori napada. To daje indikaciju stvarne sposobnosti otpora mreže i pomaže u otkrivanju svih potencijalnih slabih točaka.
Upravljanje sadržajem poduzeća
Digitalna transformacija dovodi do prelaska s analogne obrade dokumenata na upravljanje digitalnim sadržajem. Uz holističku strategiju za upravljanje sadržajem poduzeća (ECM), financijske institucije mogu snimati, upravljati i organizirati sve svoje dokumente i sadržaj u cijeloj tvrtki kako bi omogućili učinkovitiji pristup informacijama, smanjili vrijeme ručne obrade i osigurali sigurnu pohranu. Korištenje prikladnih ECM tehnologija može povećati učinkovitost poslovnih procesa temeljenih na dokumentima kroz povećanu automatizaciju, čime se stvaraju prednosti u smislu produktivnosti i troškova. Mora se osigurati usklađenost s relevantnim odredbama (nadzornog) zakona i smjernicama za usklađenost.